Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Červen:

Z pěstounství bude povolání, rozhodli poslanci (iDnes.cz)

Na novele zákona pracovalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) již delší dobu.

Opozice tvrdí, že novela není kvalitní a navíc dělá z pěstounství obchod. Spolu s dalšími dávkami si pěstoun na plný úvazek měsíčně může přijít na 20 až 24 tisíc korun. Nově se navíc tyto peníze budou posuzovat jako plat, což znamená, že pečující lidé budou důchodově pojištěni. Budou mít také nárok na odborné a odlehčovací služby.

Do zákona se také dostala dávka pro děti po ukončení pěstounské péče a státní příspěvek na služby při výkonu pěstounské péče. Úředníci by nově měli rodinám pomáhat, aby děti mohly zůstat doma. Pokud by to ve vlastní rodině nebylo možné, měly by se dostat na přechodnou dobu do profesionálních pěstounských rodin.

Novela také řeší zpřísnění dávek pro pěstouny-prarodiče. Odměna pěstouna u nich už nebude automatická. Dostanou ji jen ti, kteří se starají o více dětí nebo o postižené dítě. U ostatních se bude posuzovat jejich sociální situace. Ministerstvo již dříve argumentovalo tím, že prarodiče mají k vnoučatům vyživovací povinnost a odměna pěstouna jim proto nenáleží ( více o dávkách pro pěstouny-prarodiče čtěte zde ). Ministerstvo práce a sociálních věcí už dříve upřesnilo, že by pro první období bylo potřeba 300 až 500 profesionálních pěstounských rodin. Podle opozice novela povede k tomu, že děti se budou střídat v různých rodinách. Strategie ministerstva práce bude podle kritiků navíc znamenat zavírání kojeneckých ústavů. Ministr Jaromír Drábek (TOP 09) tvrdí, že se kojenecké ústavy či dětské domovy rušit nebudou. Zavírat by se neměly ani takzvané Klokánky.

Novela zákona ve středu prošla třetím čtením. Nyní míří do Senátu. Ministerstvo již dříve uvedlo, že by mohla začít platit ještě letos.

Zdroj: iDnes.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 14.6.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 17.10. 2017 000 07:50.